fbpx

Biesiekirski w motocyklowych mistrzostwach świata w polskim zespole

04/10/2019

Piotr Biesiekirski zadebiutuje w grudniu w motocyklowych mistrzostwach świata FIM EWC w barwach polskiego zespołu Wójcik Racing Team. 18-latek weźmie udział w ośmiogodzinnym wyścigu na znanym z MotoGP torze Sepang w Malezji. 

Pierwszy Polak i najmłodszy zawodnik motocyklowych mistrzostw Europy Moto2 ma przed sobą jeszcze trzy tegoroczne wyścigi w barwach ekipy Euvic Stylobike Good Racing, ale jego sezon wcale się na nich nie zakończy. Swoimi wynikami i postępami w Moto2 18-latek z Warszawy zwrócił na siebie uwagę Wójcik Racing Teamu, polskiej ekipy wystawiającej aż dwa zespoły w pełnym cyklu długodystansowych mistrzostw świata FIM EWC.

Podczas niedawnego wyścigu 24h Bol d’Or, pierwszej rundy FIM EWC sezonu 2019-2020, jedna z załóg Wójcik Racing Teamu wywalczyła historyczne, drugie miejsce, sięgając po pierwsze polskie podium w długodystansowych mistrzostwach świata. By wystartować w wyścigu Bol d’Or, który odbył się kilka dni przed jego osiemnastymi urodzinami, Biesiekirski był jednak jeszcze zbyt młody. 

W Malezji młody warszawianin dosiądzie Yamahy R1 z numerem 777, startując w klasie Superstock i zmieniając się z ubiegłorocznym mistrzem Polski klasy Superbike, Markiem Szkopkiem oraz Adrianem Paskiem. Dla Biesiekirskiego będzie to pierwszy start motocyklem o pojemności tysiąca centymetrów sześciennych. Wkrótce młody Polak rozpocznie w Hiszpanii pierwsze testy Yamahy R1 w barwach Wójcik Racing Teamu. 

W wyścigu w Malezji wystartują także m.in. pełnoetatowi zawodnicy MotoGP, Włoch Franco Morbidelli i Malezyjczyk Hafizh Syahrin. Zanim jednak zadebiutuje w FIM EWC, Biesiekirski wystartuje najpierw w trzech ostatnich wyścigach ME Moto2. Dwa z nich odbędą się w połowie października na torze w Albacete. Finał zaplanowano na połowę listopada w Walencji, gdzie rok temu w swoim zaledwie czwartym starcie Biesiekirski wywalczył siódme miejsce. Jego najlepszym rezultatem w tym sezonie jest jedenasta lokata w niedzielnym wyścigu w Jerez.

„Debiut w mistrzostwach świata i to jeszcze w barwach polskiego zespołu, to dla mnie prawdziwy zaszczyt – mówi Piotr Biesiekirski, który w 2016 roku sięgnął po Puchar Polski Moto3, otrzymując jednocześnie zaproszenie na testy do prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup, a w poprzednim sezonie wywalczył tytuł drugiego wicemistrza Hiszpanii klasy Open 600. – Cieszę się, że mogę dołączyć do Wójcik Racing Teamu, który dzięki ciężkiej i konsekwentnej pracy w bardzo szybkim tempie przebił się do ścisłej czołówki FIM EWC. Dziękuję ekipie za zaufanie oraz propozycję startu. Nigdy nie ścigałem się motocyklem o największej pojemności, dlatego na tym etapie trudno mi mówić o celach, ale biorąc pod uwagę fakt, że ekipa z numerem 777 regularnie walczy o podia w klasie Superstock, poprzeczka jest zawieszona wysoko. Dla mnie najważniejsze będzie jednak zasmakowanie wyścigów długodystansowych, w których Polska ma duże tradycje i wykonanie jak najlepszej pracy. Wśród naszych rywali jest wielu zawodników najwyższego światowego kalibru, w tym z tegorocznej stawki MotoGP, dlatego ciekaw jestem, jak poradzę sobie w starciu z nimi.”

„Mistrzostwa świata w wyścigach długodystansowych FIM Endurance World Championship są dla nas priorytetem na najbliższe lata – dodaje Grzegorz Wójcik, szef zespołu Wójcik Racing Team. – Od momentu, kiedy postanowiliśmy do rywalizacji wystawić drugi motocykl, naszym założeniem było zbudowanie polskiego składu. Międzynarodową karierę Piotra Biesiekirskiego śledziliśmy już od pewnego czasu, ale był on jeszcze za młody, by wystartować w EWC. Teraz kiedy ma skończone 18 lat, może zasilić nasze szeregi i już w grudniu będzie walczył o najwyższe miejsca w klasie Superstock.”

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ: