fbpx

MOTOCYKL DANE TECHNICZNE

Ważący zaledwie 150 kg motocykl Moto2 to w świecie jednośladów odpowiednik bolidu Formuły 2, wykonany z prototypowych podzespołów i napędzany przez stuningowany, 140-konny trzycylindrowy silnik z modelu Triumph Street Triple RS o pojemności 765 ccm.

Jego najważniejszym elementem jest aluminiowa rama, zaprojektowana i wykonana przez niemiecką firmę Kalex, najbardziej utytułowaną markę w motocyklowych mistrzostwach świata Moto2. Dużo lżejsza i sztywniejsza niż nadwozia drogowych motocykli sportowych znanych chociażby z klasy Supersport (cięższych o blisko 30 kg), pozwala zawodnikom Moto2 uzyskiwać wyraźnie lepsze czasy okrążeń i jeździć w stylu dużo bardziej zbliżonym do tego znanego z królewskiej klasy MotoGP.

Dopełnieniem prototypowego nadwozia jest profesjonalne zawieszenie Ohlins oraz hamulce Brembo, a także wyścigowe opony Dunlopa typu slick, zapewniające maksymalną przyczepność na suchym torze lub tzw. „wety” z głębokim bieżnikiem na mokrą nawierzchnię. Owiewki wykonane są z lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego.

Fakt, że zarówno w mistrzostwach świata, jak i Europy, zawodnicy korzystają z silników jednego producenta oraz zbliżonych, prototypowych nadwozi sprawia, że wyścigi Moto2 są ekstremalnie widowiskowe i zacięte. Opanowanie sztywnego, bezkompromisowego prototypu nie jest jednak łatwe, dlatego nie bez powodu Moto2 nazywane jest przedsionkiem MotoGP, w którym ścigają się tylko najlepsze wschodzące talenty z całego świata. Wielu świetnych zawodników np. z MŚ World Supersport, nie było w stanie odnaleźć się na niewybaczających błędów prototypach Moto2.

Motocykliści mogą także korzystać z systemów rejestrujących dane z kilkudziesięciu czujników, monitorujących pracę poszczególnych podzespołów, jak silnik, zawieszenie czy hamulce. Ich analiza po każdym wyjeździe na tor jest bardzo ważnym aspektem tego sportu i pomaga zawodnikom w wypracowywaniu coraz lepszych czasów okrążeń.