fbpx
Cześć! Nazywam się
PIOTR
BIESIEKIRSKI
WIEK
18 lat
KLASA
MOTO2
MOTOCYKL
KALEX

Jestem pierwszym Polakiem startującym w motocyklowych mistrzostwach Europy Moto2, a także najmłodszym zawodnikiem tej klasy na świecie.

ME Moto2 to seria uważana za przedsionek MŚ MotoGP, czyli Formuły 1 na dwóch kołach. Reprezentuję w niej barwy doświadczonego, hiszpańskiego zespołu Euvic Stylobike Good Racing, dosiadając prototypowego motocykla marki Kalex z silnikiem z Hondy CBR600RR. Naszym celem jest zbliżenie się do pierwszej szóstki i zrobienie kolejnego kroku w kierunku mistrzostw świata.

W ME Moto2 zadebiutowałem w połowie poprzedniego sezonu. W swoich dwóch pierwszych wyścigach na torze Motorland Aragon zająłem punktowane, jedenaste miejsce, a sezon zakończyłem wysoką, siódmą pozycją na torze w Walencji.

Kilka miesięcy wcześniej zadebiutowałem w mistrzostwach Hiszpanii klasy Open 600, za sterami Hondy CBR600RR sięgając po dwa zwycięstwa, pięć finiszów na podium i tytuł drugiego wicemistrza Hiszpanii. Ważną chwilą była dla mnie runda honorowa z polską flagą po pierwszym zwycięstwie na Circuito de Navarra. Flagę zresztą organizatorzy mistrzostw Hiszpanii musieli zakupić, bo gdy pierwszy raz stanąłem na podium – na torze MotoGP w Barcelonie – jeszcze jej nie mieli. Później jeszcze kilka razy im się przydała, więc można powiedzieć, że zostawiłem po sobie trwały ślad.

W 2017 roku wygrałem wzorowaną na Gymkhanie serię LEM organizowaną przy szkole sportów motocyklowych KSB. Co prawda nie wygrałem żadnej konkurencji, ale w każdej stałem na podium. Jednocześnie startowałem zarówno w mistrzostwach Hiszpanii klasy Pre-Moto3 na Moriwaki, jak i w regionalnych i krajowych mistrzostwach Supermoto Road na Hondzie CRF450R. Co ciekawe, na początku sezonu nikt nie dawał mi żadnych szans i wielokrotnie odradzano mi starty w tej kategorii, a jednak stawałem na podium i ostatecznie sezon zakończyłem na czwartym miejscu.

Supermoto pomogło mi także w przesiadce z 35-konnego motocykla Moriwaki na 130-konną Hondę CBR600RR. Co prawda w moim pierwszym wyścigu za jej sterami, w Jerez pod koniec sezonu 2017, zająłem miejsce pod koniec stawki, ale to wszystko pomogło mi to zebrać doświadczenia i wygrywać w tej klasie rok później. Pokazało mi to także, jak ważne podczas zmiany klasy jest zamykanie stawki, zbieranie doświadczenia i cierpliwe odrabianie wyścigowej pracy domowej. Pod tym względem pomógł mi również specjalista od telemetrii, Damian Sapiński.

W 2016 roku, w wieku czternastu lat, wygrałem Puchar Polski Moto3. Na dobre rozpocząłem także swoją przygodę z wyścigami w Hiszpanii, startując w mistrzostwach Walencji klasy Pre-Moto3, w których zająłem ostatecznie trzecie miejsce. Tym wszystkim zapracowałem sobie na zaproszenie na testy prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Moja przygoda z motocyklami rozpoczęła się w 2014 roku, gdy jako trzynastolatek wsiadłem na chińskiego pit-bike’a marki KXD. Pierwsze kroki na torze stawiałem pod okiem Marka Godlewskiego i Kamila Streżyńskiego z warszawskiego Promotora. W 2015 roku trafiłem do hiszpańskiej szkoły sportów motocyklowych KSB w Walencji, gdzie trenuję do dziś pod okiem doświadczonego Kike Bañulsa. To właśnie tam złapałem wyścigowego bakcyla, który w drodze do mistrzostw świata napędza i motywuje mnie do dzisiaj.

Od początku mojej wyścigowej kariery na każdym kroku wspiera mnie mój niezawodny partner, firma Euvic.

OBEJRZYJ
GALERIE ZDJĘĆ